Την 1η Πανελλήνια Ημέρα φιλοζωΐας τίμησε το 5ο ΓΕΛ Καρδίτσας με δράσεις στην Α΄ και Β΄ τάξη του σχολείου.

Συγκεκριμένα η Β΄ τάξη επισκέφθηκε την Κτηνιατρική Σχολή Καρδίτσας. Εκεί η Αναπληρώτρια Καθηγήτρια της Σχολής κ. Γκουλέτσου, αφού ξενάγησε μαθητές και εκπαιδευτικούς στις εγκαταστάσεις της σχολής, τους ενημέρωσε για τα ζώα συντροφιάς, τις ανάγκες τους καθώς και τις υποχρεώσεις που απορρέουν από πιθανή υιοθεσία τους. Ενδιαφέρουσα υπήρξε και η τοποθέτησή της για τα αδέσποτα ζώα, τις αιτίες εμφάνισής τους, την ψυχολογία τους καθώς και για τους τρόπους αντιμετώπισης μιας πιθανής επίθεσης από αδέσποτο σκυλί. Αναφέρθηκε επίσης στο νομοθετικό πλαίσιο που διέπει την φροντίδα των παραγωγικών ζώων.

Οι μαθητές της Α΄ τάξης, χωρισμένοι σε ομάδες,  δημιούργησαν αφίσες με θέμα την προστασία των ζώων. Στις αφίσες αυτές, με συνθήματα και εικόνες που σχεδίασαν και ζωγράφισαν οι μαθητές, έδειξαν την αγάπη τους για τα ζώα και την ευαισθησία τους απέναντι στην κακομεταχείρισή τους.  Μεταξύ άλλων, τα συνθήματά τους ήταν: «Η εγκατάλειψη των ζώων είναι έγκλημα», «Σώσε μια ζωή: Υιοθέτησε! Φιλοξένησε!», «Υιοθέτησε ένα αδέσποτο τώρα!», «Η ζωή στον δρόμο είναι  δύσκολη!» κ.α.

Η Διεύθυνση του Σχολείου και ο Σύλλογος των διδασκόντων συγχαίρει όλους τους μαθητές που τίμησαν αυτή την ημέρα, με αγάπη για τα ζώα, ζήλο και προθυμία να αναδείξουν τα προβλήματά τους και να γίνουν υπερασπιστές τους.

Visited 23 times, 1 visit(s) today