Όταν οι έφηβοι σκέφτονται τους άλλους

Το 5ο ΓΕΛ Καρδίτσας, συνεχίζοντας τις εθελοντικές δράσεις, επισκέφθηκε την Τετάρτη 3 Απριλίου 2024 το Δημοτικό Σχολείο Μαγούλας στο οποίο φοιτούν και πλημμυροπαθείς μαθητές. Σε συνδυασμό με την ευρωπαϊκή διάκριση που απέσπασε το Σχολείο μας τον προηγούμενο μήνα από τη συμμετοχή του στο πρόγραμμα Besafenet με θέμα τις «φυσικές καταστροφές», οι μαθητές μας ετοίμασαν και παρουσίασαν τις καταστροφικές συνέπειες του φαινομένου Daniel που ταλαιπώρησε και την περιοχή του Δήμου Μουζακίου τον προηγούμενο Σεπτέμβριο. Την εμπειρία αυτή που βίωσαν και μαθητές του 5ΟΥ ΓΕΛ Καρδίτσας, καθώς διέμεναν στις πληγείσες περιοχές, τη μετέφεραν και στους παρευρισκόμενους.

Την εκδήλωση χαιρέτησαν η Αντιδήμαρχος Παιδείας, Αθλητισμού, Πολιτισμού και Τουρισμού κα Μαρία Καραμπέκου, ο Αντιδήμαρχος Πολιτικής Προστασίας, Μηχανημάτων, Μηχανολογικού Εξοπλισμού και Οδοφωτισμού κ. Κωνσταντίνος Σκρέτας, ο Πρόεδρος του τοπικου Διαμερίσματος κ. Γκόλιας Κωνσταντίνος και η πρόεδρος του Συλλόγου Γονέων/Κηδεμόνων του Δ.Σ. κα Πολύζου Ελευθερία.  Το 5ο ΓΕΛ Καρδίτσας ευχαριστεί θερμά τον Διευθυντή  του Δ.Σ., κ. Ακρίβο Βασίλειο, καθώς και τους εκπαιδευτικούς για τη θερμή τους υποδοχή και την εγκάρδια φιλοξενία.

Στο τέλος της εκδήλωσης διανεμήθηκαν δώρα στους μικρούς μαθητές του Δημοτικού Σχολείου από τα μεγαλύτερα παιδιά. Ήταν μια ξεχωριστή δράση, που εκτός από το επίμαχο θέμα των πλημμυρών, έδωσε τη δυνατότητα να συνυπάρξουν έστω και για λίγο η Πρωτοβάθμια με την Δευτεροβάθμια εκπαίδευση, το Νηπιαγωγείο και το Δημοτικό με το Λύκειο. Τους μαθητές της Πρώτης Τάξης του Σχολείου μας συνόδευσαν ο Διευθυντής κ. Γεώργιος Φιλίππου, η Υποδιευθύντρια κα Αικατερίνη Λάντζου και η εκπαιδευτικός κα Αλεξάνδρα Λάππα.

Το 5ο ΓΕΛ Καρδίτσας θα συνεχίζει να υποστηρίζει και να ενθαρρύνει παρόμοιες δράσεις, προσπαθώντας να καλλιεργήσει  στους μαθητές του την αντίληψη ότι η απόκτηση μόνο γνώσεων δεν πρέπει να είναι ο αυτοσκοπός του Σχολείου. Θερμά συγχαρητήρια σε όσους συνέβαλαν στην πραγματοποίηση αυτής της εκδήλωσης.

Ο Διευθυντής και ο Σύλλογος Διδασκόντων του 5ου ΓΕΛ Καρδίτσας

Visited 19 times, 1 visit(s) today