Συμμετοχή των μαθητών/τριών στην παρέλαση της 25ης Μαρτίου 2024

Η σχολική  κοινότητα συγχαίρει τους μαθητές και τις μαθήτριες που συμμετείχαν  με καμάρι και υπερηφάνεια στην παρέλαση της 25ης Μαρτίου τιμώντας τους αγώνες των προγόνων για ελευθερία !!!

Συγχαρητήρια  στους συντελεστές-γυμναστές κ.κ. Τζουβάρα Γεώργιο και Δρόσο Νικόλαο, για την άψογη παρουσία των παιδιών μας !

Δείτε σχετικό απόσπασμα από την παρέλαση:

Πολιτιστική αποκριάτικη εκδήλωση

Πολιτιστική δάση με θέμα: «Αποκριάτικο σεργιάνι στην Ελλάδα χορεύοντας με την τοπική παράδοση» υλοποιήθηκε από τους μαθητές/τριες του 5ου ΓΕΛ Καρδίτσας την Παρασκευή 15/03/2024. Την εν λόγω δράση επιμελήθηκαν οι εκπαιδευτικοί Φυσικής Αγωγής του Σχολείου Δρόσος Νικόλαος και Τζουβάρας Γεώργιος. Αθρόα υπήρξε η συμμετοχή των μαθητών/τριών του Σχολείου που θέλησαν, με τη συμμετοχή τους να βιώσουν ένα μέρος από τον πολιτιστικό θησαυρό της Ελλάδας, που ειδικά την περίοδο της Αποκριάς διαχέεται μέσα από πλήθος δρώμενων και χορών.

Στο πλαίσιο της δράσης αναβίωσε το αποκριάτικο δρώμενο «Μούτος» καθώς και τα αποκριάτικα έθιμα: «Γαϊτανάκι» και «Σκούπα». Το «ΓαΪτανάκι» πέρασε στην Ελλάδα από πρόσφυγες του Πόντου της Μικράς Ασίας  δένοντας απόλυτα με άλλα τοπικά έθιμα. Η «Σκούπα» είναι ένας σκωπτκικός εύθυμος χορός της Λέρου, που έχει πια ξεχαστεί. Επίσης χόρεψαν τον γνωστό Αποκριάτικο χορό της Ηπείρου «Πως το τρίβουν το πιπέρι» και άλλους παραδοσιακούς χορούς από κάθε γωνιά της Ελλάδας.

Οι μαθητές/τριες συμμετείχαν στα δρώμενα βιώνοντας μια μοναδική εμπειρία ως κοινωνοί αυτής τη πολιτισμικής μετάγγισης, αγγίζοντας την ομορφιά της παράδοσης και της ιστορίας της χώρας. Ο Σύλλογος Διδασκόντων του 5ου ΓΕΛ Καρδίτσας συγχαίρει θερμά τους εκπαιδευτικούς, τους μαθητές και τις μαθήτριες που συμμετείχαν ενεργά στην πολιτιστική αυτή δράση.

Δείτε αποσπάσματα από την εκδήλωση:

Ο ΕΟΡΤΑΣΜΟΣ ΤΗΣ ΗΜΕΡΑΣ ΤΟΥ Π

«Όλοι οι αριθμοί είναι ενδιαφέροντες, μερικοί όμως είναι πιο ενδιαφέροντες από τους άλλους και το π είναι ο πιο ενδιαφέρων από όλους», λέει ο Ίαν Στιούαρτ καθηγητής Μαθηματικών στο Πανεπιστήμιο του Γουόρικ.

Όπως μαθαίνουμε όλοι το π είναι ο λόγος της περιφέρειας ενός κύκλου προς τη διάμετρο. Το περίεργο είναι ότι ο π (η περίφημη σταθερά του Αρχιμήδη) είναι ταυτόχρονα άρρητος και υπερβατικός αριθμός.

Όπως κάθε χρόνο το γιορτάσαμε 14 Μαρτίου. Οι μαθητές του Β1 ετοίμασαν μια παρουσίαση με την ιστορία του π … και στη συνέχεια γεύτηκαν την παραδοσιακή πίτα που έφτιαξε η μαθήτρια Καταραχιά Μαρία.

ΚΑΙ ΤΟΥ ΧΡΟΝΟΥ!!

ΣΧΟΛΙΚΗ ΓΙΟΡΤΗ ΠΟΛΥΤΕΧΝΕΙΟ 17-11-2016

Πραγματοποιήθηκε με μεγάλη επιτυχία ο εορτασμός για επέτειο του Πολυτεχνείου 1973. Υπεύθυνη της εκδήλωσης η καθηγήτρια κα. Λάντζου. Την χορωδία του Σχολείου συνόδευσε μουσικό σχήμα απο μαθητές.

28η   ΟκτωβρΙου 2015

Οι μαθητές του 5ου γενικού λυκείου Καρδίτσας συμμετείχαν στο λαμπρό εορτασμό της 28ης Οκτωβρίου, αποτίοντας το δέοντα φόρο τιμής στους ήρωες του έπους του 1940.

ΕορτΗ  25ης  ΜαρτIου 2014

Με ιδιαίτερη λαμπρότητα γιορτάστηκε στο σχολείο μας η εθνική επέτειος της 25ης Μαρτίου. Το πρόγραμμα της κας Ζήση ήταν εξαιρετικό, ενώ στο περιθώριο της γιορτής  βραβεύθηκαν οι προσφάτως συνταξιοδοτηθέντες εκπαιδευτικοί για την πολυετή προσφορά τους στο σχολείο  μας.

ΓιορτΗ  17ης  ΝοεμβρIου 2011

Πυρετώδεις προετοιμασίες για την εορτή της 17ης Νοεμβρίου 2011, πραγματοποιούνται απο τους μαθητές και τον υπεύθυνο καθηγητή του σχολείου μας.

Visited 30 times, 1 visit(s) today