Σε συνέχεια των διδακτικών επισκέψεων που πραγματοποιεί το Σχολείο μας την Τρίτη 31-01-2023 η Β’ τάξη  επισκέφθηκε τη ΣΜΥ Τρικάλων.

Το θερμό καλωσόρισμα ακολούθησε ξενάγηση στο Στρατιωτικό Μουσείο το οποίο είναι χωρισμένο σε τρείς θεματικές ενότητες. Η πρώτη είναι αφιερωμένη στην ιστορία του 5ου Συντάγματος και ιδιαίτερα στη μάχη του υψώματος 731. Στη δεύτερη παρουσιάζεται η ιστορική διαδρομή της Σχολής από την ίδρυσή της έως σήμερα και η τρίτη είναι αφιερωμένη στη δράση του Ελληνικού Στρατού εκτός των συνόρων της χώρας ( ΕΛ Αλαμέιν 1942 , πόλεμος Κορέας 1950-55 , Κύπρος 1974 ).

Ακολούθησε η παρουσίαση των Στρατιωτικών Σχολών.Συγκεκριμένα οι μαθητές/τριες ενημερώθηκαν για τα τμήματα των Ενόπλων Δυνάμεων, τα αντικείμενα εκπαίδευσης , τις δραστηριότητες  καθώς και τη διαβίωση σε αυτά κατά τη διάρκεια της εκπαίδευσής τους , τις παροχές και  τις δυνατότητες εξέλιξής τους με την περάτωση των σπουδών τους.

Τους μαθητές συνόδευσαν οι εκπαιδευτικοί: Λάππα Αλεξία , Τζουβάρας Γεώργιος και Μαυροκέφαλος Γεράσιμος.

Visited 20 times, 1 visit(s) today