Στο πλαίσιο της Πανελλήνιας Ημέρας κατά της σχολικής βίας και του εκφοβισμού («school bullying»), στις 6 Μαρτίου 2024 οι εκπαιδευτικοί του 5ου ΓΕΛ Καρδίτσας διοργάνωσαν δράσεις διάρκειας δύο διδακτικών ωρών, με στόχο την ευαισθητοποίηση των μαθητών/μαθητριών πάνω στο θέμα.

Μετά από μια σύντομη παρουσίαση  των μορφών βίας οι μαθητές/μαθήτριες παρακολούθησαν βίντεο μικρής διάρκειας με σενάρια βασισμένα σε αληθινά περιστατικά σχολικού εκφοβισμού.

Στη συνέχεια, πήραν μέρος σε βιωματικό διαδραστικό παιχνίδι με τίτλο «Μύθοι και Αλήθειες» με βάση το διαδραστικό εκπαιδευτικό εργαλείο του European Antibullying Campaign» και την εκστρατεία «Κάνε τη διαφορά….Μίλα τώρα», μέσα από το οποίο προέκυψαν ιδέες και προβληματισμοί για τους τρόπους πρόληψης και αντιμετώπισης του φαινομένου.

Τέλος, οι μαθητές/τριες αλλά και οι εκπαιδευτικοί συμπλήρωσαν ερωτηματολόγιο για τον σχολικό εκφοβισμό, τα αποτελέσματα του οποίου ήταν άκρως ενδιαφέροντα για όλη τη σχολική κοινότητα.

Visited 15 times, 1 visit(s) today