Μία υπέροχη πρωτοβουλία ανέλαβαν οι μαθητές και οι μαθήτριες του 5ου Γενικού Λυκείου Καρδίτσας, προκειμένου να διαμαρτυρηθούν για την πολεμική σύρραξη που διεξάγετε ακόμη στην πολύπαθη Ουκρανία. Την πρωτοβουλία τους συνέδραμαν οι εκπαιδευτικοί του Σχολείου και έτσι σχημάτισαν στο προαύλιο με τα σώματά τους το σύνθημα «NO WAR». Με αυτό τον τρόπο έστειλαν το δικό τους αντιπολεμικό μήνυμα σε όλους και δήλωσαν την αγάπη τους για την ειρήνη, επιβεβαιώνοντας ότι το Σχολείο είναι χώρος ανοιχτός στις ευαισθησίες και τους προβληματισμούς της κοινωνίας.

Το μήνυμα που στέλνει σύσσωμη η εκπαιδευτική κοινότητα του Σχολείου μας είναι σαφή και κατηγορηματικό:

ΣΤΑΜΑΤΗΣΤΕ ΤΟΝ ΠΟΛΕΜΟ ΤΩΡΑ!!!

Παρακολουθείστε το σχετικό βίντεο εδώ.

Ευχαριστούμε τον κ. Γεώργιο Τάτσιο (ΠΕ11), για την πολύτιμη συμβολή του στη βιντεοσκόπηση.

Η  Διευθύντρια και οι Καθηγητές

Visited 1 times, 1 visit(s) today